Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Poston, John

House 2017-Present (District 09A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Cass, Todd, Wadena

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/5/1958
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Lake Shore
Occupation (when first elected): Small business owner

EDUCATION

Earlham High School; Secondary; Earlham, Iowa
Des Moines Area Community College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: Lake Shore, Minnesota (City Mayor); [Dates Unknown] [Elected]
Municipal Council/Aldermen: Lake Shore, Minnesota (City Council); [Dates Unknown] [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 749

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020)

  Session Details
Body: House
District: 09A
Elected: 11/8/2018
Residence: Lake Shore
Term of Office: 1/8/2019 to 1/5/2021
Counties Represented: Cass, Todd, Wadena
Occupation: Small business owner
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Ways & Means: Agriculture and Food Finance & Policy Division Minutes
  • Ways & Means: Corrections Division Minutes
  • Ways & Means: Public Safety and Criminal Justice Reform Finance & Policy Division Minutes

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: House
District: 09A
Elected: 11/8/2016
Residence: Lake Shore
Term of Office: 1/3/2017 to 1/7/2019
Counties Represented: Cass, Todd, Wadena
Occupation: Small business owner
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator