Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Pryor, Laurie

House 2017-Present (District 48A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1957 (uncertain)
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minnetonka
Occupation (when first elected): Retired

EDUCATION

Carleton College; B.A.; English
University of Minnesota; M.A.; Speech Communications

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Jon
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1047

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020)

  Session Details
Body: House
District: 48A
Elected: 11/6/2018
Residence: Minnetonka
Term of Office: 1/8/2019 to 1/5/2021
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Retired
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Ways & Means: Education Finance Division Minutes
  • Ways & Means: Education Finance Division/Health and Human Services Finance Division: Early Childhood Finance and Policy Division Minutes
  • Ways & Means: Higher Education Finance & Policy Division Minutes

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: House
District: 48A
Elected: 11/8/2016
Residence: Minnetonka
Term of Office: 1/3/2017 to 1/7/2019
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Retired
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2017 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Education Innovation Policy Minutes
  • Higher Education & Career Readiness Policy and Finance Minutes
  • State Government Finance: Veterans Affairs Division Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2018 House Interview



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator