Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Sandstede, Julie

House 2017-Present (District 06A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Itasca, St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/17/1970 (uncertain)
Birth Place: Hibbing, Minnesota
Birth County: St. Louis
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Female
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Hibbing
Occupation (when first elected): Music Teacher

EDUCATION

College of St. Scholastica; B.A.; Music Education
St. Mary's University; M.E.; Curriculum and Instruction

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Evan
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 840

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020)

  Session Details
Body: House
District: 06A
Elected: 11/8/2018
Residence: Hibbing
Term of Office: 1/8/2019 to 1/5/2021
Counties Represented: Itasca, St. Louis
Occupation: Music teacher
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Ways & Means: Capital Investment Division Minutes
  • Ways & Means: Education Finance Division Minutes
  • Ways & Means: Greater Minnesota Jobs and Economic Development Finance Division Minutes
Leadership Position: Assistant Majority Leader

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: House
District: 06A
Elected: 11/8/2016
Residence: Hibbing
Term of Office: 1/3/2017 to 1/7/2019
Counties Represented: Itasca, St. Louis
Occupation: Music Teacher
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2017 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Education Finance Minutes
  • Government Operations & Elections Policy Minutes
  • Health & Human Services Reform Minutes
  • Health & Human Services Reform: Subcommittee on Childcare Access & Affordability Minutes
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator