Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Jasinski, John

Senate 2017-Present (District 24)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dodge, Rice, Steele, Waseca

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/24/1966
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Faribault
Occupation (when first elected): Real Estate

EDUCATION

Faribault High School; Secondary;
University of Minnesota, Duluth;
Mankato State University;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Faribault, Minnesota (Planning Commission); [Dates Unknown]
Municipal Board/Commission: Faribault, Minnesota (Economic Devleopment Authority); [Dates Unknown]
Municipal Council/Aldermen: Faribault, Minnesota (City Council); 1997 to ? [Elected]
Municipal Mayor: Faribault, Minnesota (City Mayor); 2009 to ? [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 840

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 24
Elected: 11/8/2016
Residence: Faribault
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Dodge, Rice, Steele, Waseca
Occupation: Real Estate Broker
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment
  • E-12 Finance and Policy
  • Local Government
  • State Government Finance and Policy and Elections
  • Transportation Finance and Policy
Leadership Position: Assistant Majority Leader

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: Senate
District: 24
Elected: 11/8/2016
Residence: Faribault
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Dodge, Rice, Steele, Waseca
Occupation: Real Estate
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Local Government
  • State Government Finance and Policy and Elections
  • Transportation Finance and Policy
Leadership Position: Assistant Minority Leader
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator