Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Nelson, Nathan

House 2019 -Present (District 11B)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Kanabec, Pine

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place: Hinckley, Minnesota
Birth County: Minnesota
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Hinckley
Occupation (when first elected):

EDUCATION

Hinckley-Finlayson High School; Secondary; 1997

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Suzanna
Children: Five children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 238

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020)

  Session Details
Body: House
District: 11B
Elected: 3/19/2019
Residence: Hinckley
Term of Office: 3/27/2019 to 1/5/2021 (Special Election)
Counties Represented: Kanabec, Pine
Occupation:
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
Session Notes: He won a special election on March 19, 2019 for the seat vacated by Rep. Jason Rarick who had won a special election for a Senate seat. He was sworn in on March 27, 2019.
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator