Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Cassell, Sr., George

House 1999-2002 (District 10B)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Douglas, Pope, Stearns

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/25/1935
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Baptist
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Alexandria
Occupation (when first elected): Retired Educator, School Superintendent

EDUCATION

Tomahawk High School, Wisconsin; Secondary;
University of Wisconsin, River Falls; B.S.; Education/Psychology
University of Wyoming; M.S.; Educational Administration/Psychology
University of Wyoming; Ed.D.; Educational Administration, "Tools" in Law and Finance

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Coast Guard (Greece, 4 years); 19?? to 19??
School Board/Administration: Wyoming and Idaho (Superintendent of Schools); 19?? to 19??
School Board/Administration: Alexandria, Minnesota (Superintendent of Schools); 1986 to 1997
School Board/Administration: Herman, Minnesota (Interim Superintendent of Schools); 1997 to 199?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Carol (married in 1955)
Children: Three children: Susan (daughter); George Jr., and Robert (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion proivided by the Minnesota Legislative Manual, 1999-2000.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: House
District: 10B
Elected: 11/7/2000
Residence: Alexandria
Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
Counties Represented: Douglas, Pope, Stearns
Occupation: Retired Educator/Administrator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2001 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Agriculture and Rural Development Policy
  • Education Policy
  • Environment and Natural Resources Policy
  • Higher Education Finance

81st Legislative Session (1999-2000)

  Session Details
Body: House
District: 10B
Elected: 11/3/1998
Residence: Alexandria
Term of Office: 1/5/1999 to 1/2/2001
Counties Represented: Douglas, Pope, Stearns
Occupation: Retired Educator, School Superintendent
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture Policy
  • Education Policy
  • Higher Education Finance
  • Jobs and Economic Development Policy