Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Lord, James Frank "Jim"

Senate 1973-74 (District 36)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Democratic-Farmer-Labor Caucus

Counties Served:  Carver, Hennepin, Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/26/1948
Birth Place: Chanhassen, Minnesota
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 6/6/2008
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: Jim
City of Residence (when first elected): Excelsior
Occupation (when first elected): Administrator

EDUCATION

Georgetown University; Attended College;
Gustavus Adolphus College, St. Peter, Minnesota; Attended College;
University of Minnesota; B.A.;
William Mitchell College of Law; Law Degree; 1980

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Merchant Marines; 19?? to 19??
U.S. Legislative Staff/Council/Commission: United States Senate (Staff Member for United States Senator Hubert Humphrey); 19?? to 19??
U.S. Legislative Staff/Council/Commission: United States Senate (Staff Member for United States Senator Walter Mondale); 19?? to 19??
State Governor Staff: Minnesota Governor Wendell Anderson's Office (Staff Assistant/Liaison to the Departments of Human Rights, Agriculture, and Veterans Affairs); 197? to 197?
State Treasurer/Office: Minnesota State Treasurer; 01/03/1975 to 01/02/1983 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Christy; Divorced (after he left office, June 1978)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was 25 when he was elected Minnesota State Treasurer in 1974, making him the youngest constitutional officer elected in Minnesota state history. (Minnesota Legislative Manual, 1975-76)

He ran unsuccessfully for the Minnesota House of Representatives in 1970.

He was the son of Minnesota Chief United States District Judge Miles Lord.

His brother, Miles "Mick" Lord Jr., served as Assistant Minnesota State Auditor.

He had diabetes.

He died of a heart attack. His funeral was held on June 11, 2008 at Mount Calvary Lutheran Church in Excelsior, Minnesota. He was buried in Acacia Park Cemetery in Mendota Heights, Minnesota.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 673

SESSIONS SERVED

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: Senate
District: 36
Elected: 11/7/1972
Residence: Excelsior
Term of Office: 1/2/1973 to 11/5/1974 (unfinished term)
Counties Represented: Carver, Hennepin, Scott
Occupation: Administrator
Party: Nonpartisan Election-Democratic-Farmer-Labor Caucus
Committees:
  • Education
  • Judiciary
  • Judiciary: Criminal Law and Correction
  • Judiciary: Judiciary
  • Natural Resources and Agriculture
  • Natural Resources and Agriculture: Environmental Protection (Chair)
  • Natural Resources and Agriculture: Public Lands
Reason for unfinished term: Elected to other office
Session Notes: He was elected to become Minnesota State Treasurer in the 1974 election. His official term end date is uncertain due to his resignation. The date listed is the election date. One article stated that he resigned in mid-November, 1974. W.R. "Bill" Glaeser's margin of victory over James "Jim" Frank Lord was approximately 100 votes so a recount occurred. After the recount James "Jim" Frank Lord was declared the winner by 48 votes. Allegations of voter fraud were cited in the aftermath of the recount.
Articles & Books About
Lord, James Frank "Jim" (Obituary). St. Paul Pioneer Press, June 11, 2008, p. B6.

Furst, Randy and Shaffer, David. "Jim Lord, Attorney and Former Treasurer, Dies." Star Tribune, June 8, 2008, p. B8.

"Youthful Lord Takes Oath of Office." Mankato Free Press, January 4, 1975.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.