Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Novak, Steven G. "Steve"

House 1975-82 (District 48A); Senate 1983-2000 (District 52)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Anoka, Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/26/1949
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: Steve
City of Residence (when first elected): New Brighton
Occupation (when first elected): Sales Representative

EDUCATION

Lake Johanna Junior High School; Elementary School; Graduate
Mounds View High School; Secondary; Graduate
Hamline University; Attended College; 2 years
University of Minnesota, Duluth; B.A.; Political Science

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota Historical Society (Member); 19?? to 19??
State Agency: Minnesota Department of Public Service (Administrative Assistant to the Director); 19?? to 07/16/1974

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Julie
Children: Four children: Natalie (daughter); Nicholas (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: taxes, energy and environmental policy, education, transportation, utilities, environment.

He was a member of Christ the King Lutheran Church in New Brighton, Minnesota.

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975 and a newspaper article.

Total Days Served: 9493

SESSIONS SERVED

81st Legislative Session (1999-2000) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 52
Elected: 11/5/1996
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
Counties Represented: Anoka, Ramsey
Occupation: Vice President, External Affairs, Regions Hospital Foundation
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Commerce
  • Commerce: Banking
  • Commerce: Insurance
  • Environment and Natural Resources
  • Jobs, Energy and Community Development (Chair)
  • Jobs, Energy and Community Development: Electric Energy Deregulation
  • Jobs, Energy and Community Development: Housing and Economic Development
  • Jobs, Energy and Community Development: Labor and Management
  • Jobs, Energy and Community Development: Telecommunications and Technology
  • Jobs, Energy and Community Development/Commerce/Human Resources Finance Comm.: Economic Development Budget Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Permanent and Joint Rules
  • Taxes
  • Taxes: Income and Sales Tax
  • Taxes/Local and Metropolitan Government: Property Taxes and Local Government Budget Division

80th Legislative Session (1997-1998)

  Session Details
Body: Senate
District: 52
Elected: 11/5/1996
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
Counties Represented: Anoka, Ramsey
Occupation: Vice President, External Affairs
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Commerce
  • Commerce: Banking
  • Commerce: Insurance
  • Environment and Natural Resources
  • Jobs, Energy and Community Development (Chair)
  • Jobs, Energy and Community Development: Electric Energy Deregulation
  • Jobs, Energy and Community Development: Housing and Economic Development
  • Jobs, Energy and Community Development: Telecommunications and Technology
  • Jobs, Energy and Community Development/Commerce/Human Resources Finance Comm.: Economic Development Budget Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Permanent and Joint Rules
  • Taxes
  • Taxes: Income and Sales Tax
  • Taxes/Local and Metropolitan Government: Property Taxes and Local Government Budget Division

79th Legislative Session (1995-1996) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 52
Elected: 11/3/1992
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
Counties Represented: Anoka, Ramsey
Occupation: Legislator/Vice President for Development, Ramsey Foundation
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Environmental Protection
  • Jobs, Energy and Community Development (Chair)
  • Jobs, Energy and Community Development: Economic Development and Housing
  • Jobs, Energy and Community Development: Employment
  • Jobs, Energy and Community Development: Energy and Public Utilities
  • Jobs, Energy and Community Development: Jobs, Energy and Community Development Finance Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Senate Budget
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Property Tax

78th Legislative Session (1993-1994)

  Session Details
Body: Senate
District: 52
Elected: 11/3/1992
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
Counties Represented: Anoka, Ramsey
Occupation: Legislator/Vice President for Development, Ramsey Health Care, Inc. and Ramsey Foundation
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Environmental Protection
  • Jobs, Energy and Community Development (Chair)
  • Jobs, Energy and Community Development: Economic Development and Housing
  • Jobs, Energy and Community Development: Employment
  • Jobs, Energy and Community Development: Energy and Public Utilities
  • Jobs, Energy and Community Development: Jobs, Energy and Community Development Finance Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Senate Budget
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Property Tax
  • Transportation and Public Transit
  • Transportation and Public Transit: Transportation and Public Transit Finance Division

77th Legislative Session (1991-1992)

  Session Details
Body: Senate
District: 52
Elected: 11/6/1990
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/8/1991 to 1/4/1993
Counties Represented: Anoka, Ramsey
Occupation: Legislator/Communications Coordinator, Minnesota Museum of Art
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Energy and Public Utilities (Chair)
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Environment and Natural Resources: Public Lands and Waters
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Senate Budget
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Income, Sales, and Economic Development Division
  • Taxes and Tax Laws: Property Taxes and Local Government Aids Division
  • Transportation
  • Transportation: Commercial Policy
  • Transportation: Public Transportation

76th Legislative Session (1989-1990) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 52
Elected: 11/4/1986
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Anoka, Ramsey
Occupation: Legislator/Assistant to Directors, Department of Partnership, Minnesota Museum of Art
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Environment and Natural Resources: Public Lands and Waters (Chair)
  • Public Utilities and Energy
  • Public Utilities and Energy: Energy
  • Rules and Administration
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Income Tax Division
  • Taxes and Tax Laws: Property Taxes and Local Government Aids Division (Chair)
  • Transportation
  • Transportation: Transit (Chair)
Leadership Position: Majority Whip

75th Legislative Session (1987-1988)

  Session Details
Body: Senate
District: 52
Elected: 11/4/1986
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Anoka, Ramsey
Occupation: Legislator/Real Estate Sales Representative
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Environment and Natural Resources: Public Lands and Waters (Chair)
  • Public Utilities and Energy
  • Public Utilities and Energy: Alternative Energy
  • Rules and Administration
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Income Tax
  • Taxes and Tax Laws: Property Taxes and Local Government Aids (Chair)
  • Transportation
  • Transportation: Transit (Chair)
Leadership Position: Majority Whip

74th Legislative Session (1985-1986) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 52
Elected: 11/2/1982
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
Counties Represented: Anoka, Ramsey
Occupation: Legislator/Real Estate Sales Representative
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Public Lands and Waters
  • Public Utilities and State Regulated Industries
  • Public Utilities and State Regulated Industries: Public Utilities
  • Public Utilities and State Regulated Industries: Regulated Industries (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Income Tax (Chair)
  • Taxes and Tax Laws: Property Taxes and Local Government Aids
  • Transportation
  • Transportation: Transit (Chair)

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: Senate
District: 52
Elected: 11/2/1982
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
Counties Represented: Anoka, Ramsey
Occupation: Legislator/Real Estate Sales Representative
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Agriculture and Natural Resources: Public Land and Water Resources
  • Public Utilities and State Regulated Industries
  • Public Utilities and State Regulated Industries: Public Utilities
  • Public Utilities and State Regulated Industries: Regulated Industries (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • Taxes and Tax Laws: Income Tax (Chair)
  • Taxes and Tax Laws: Property Taxes and Local Government Aids
  • Transportation
  • Transportation: Transit (Chair)

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 48A
Elected: 11/4/1980
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Sales Manager
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Regulated Industries
  • Rules and Legislative Administration
  • Rules and Legislative Administration: Personnel
  • Taxes
  • Taxes: Local Government Aids and Bonding (Chair)
  • Taxes: Revenue Division
  • Taxes: Tax Laws Division
  • Transportation
  • Transportation: General Transportation
Leadership Position: Assistant Majority Leader

71st Legislative Session (1979-1980)

  Session Details
Body: House
District: 48A
Elected: 11/7/1978
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/3/1979 to 1/5/1981
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Sales Manager/Sales Representative
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Criminal Justice
  • Criminal Justice: Law Enforcement and Corrections
  • Taxes
  • Taxes: Division II - Property and Natural Resources Division
  • Transportation
  • Transportation: Safety and General Transportation
Session Notes: His margin of victory over Gayle Bromander was only 50 votes so an automatic recount occurred. After the recount he was declared the winner by 53 votes.

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 48A
Elected: 11/2/1976
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Sales Manager/Legislator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Criminal Justice
  • Taxes
  • Transportation

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 48A
Elected: 11/5/1974
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Sales Representative
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Crime Prevention and Corrections
  • Health and Welfare
  • Transportation

The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.