Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Piper, Pat

House 1983-86 (District 31B); Senate 1987-92 (District 31); Senate 1993-2000 (District 27)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Freeborn, Mower

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/16/1934
Birth Place: , Minnesota
Birth County: Faribault
Birth Country: United States
Date of Death: 1/31/2016
Gender: Female
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Austin
Occupation (when first elected): Religious Education Consultant/Director

EDUCATION

Blue Earth High School; Secondary; 1952
College of St. Teresa; B.A.; Elementary Education
Catholic University of America; M.A.; Religious Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Minnesota (Educational Board Member); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: family support, children, health, human services, education.

She was a native of Delavan and Blue Earth, Minnesota.

"...before getting into politics, Piper spent 22 years as a Franciscan sister." (Rochester Post-Bulletin, February 3, 2016.)

"In addition to advocating for early childhood education funding, Piper was also committed to expanding access to health care. (Senator John) Marty said she was among a small group of lawmakers who helped create MinnesotaCare, a program for lower-income Minnesotans who don't qualify for Medicaid." (Rochester Post-Bulletin, February 3, 2016.)

"'She never backed down from what she believed. She was not afraid -- her focus always being on the downtrodden and poor. I'd call her a saint,' (Senator John) Marty said." (Rochester Post-Bulletin, February 3, 2016.)

"'She really understood and knew the importance of early childhood education. Now obviously many, many years later, it's kind of come to the forefront. But I think back then she was really ahead of her time in that regard,' (Senator Dan) Sparks said." (Rochester Post-Bulletin, February 3, 2016.)

She was a member of the 'Gang of Seven' who helped to establish MinnesotaCare in the early 1990s (Access Press, March 10, 2018).

Her funeral was held at St. Augustine Catholic Church in Austin, Minnesota. She was buried at Calvary Cemetery in Austin, Minnesota.

Total Days Served: 6574

SESSIONS SERVED

81st Legislative Session (1999-2000) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 27
Elected: 11/5/1996
Residence: Austin
Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
Counties Represented: Freeborn, Mower
Occupation: Religious Educator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture and Rural Development
  • Children, Families and Learning (Chair)
  • Children, Families and Learning/Education Finance: Family and Early Childhood Education Budget Division (Chair)
  • Education Finance
  • Health and Family Security
  • Health and Family Security/Human Resources Finance: Health and Family Security Budget Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Permanent and Joint Rules
  • Rules and Administration: Personnel

80th Legislative Session (1997-1998)

  Session Details
Body: Senate
District: 27
Elected: 11/5/1996
Residence: Austin
Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
Counties Represented: Freeborn, Mower
Occupation: Religious Educator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture and Rural Development
  • Children, Families and Learning (Chair)
  • Children, Families and Learning/Education Finance: Family and Early Childhood Education Budget Division (Chair)
  • Education Finance
  • Health and Family Security
  • Health and Family Security/Human Resources Finance: Health and Family Security Budget Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Permanent and Joint Rules
  • Rules and Administration: Personnel

79th Legislative Session (1995-1996) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 27
Elected: 11/3/1992
Residence: Austin
Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
Counties Represented: Freeborn, Mower
Occupation: Retired Religious Education Director/Consultant
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Family Services (Chair)
  • Finance
  • Finance: Finance State Government Division
  • Health Care
  • Health Care: Health Care and Family Services Finance Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Permanent and Joint Rules

78th Legislative Session (1993-1994)

  Session Details
Body: Senate
District: 27
Elected: 11/3/1992
Residence: Austin
Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
Counties Represented: Freeborn, Mower
Occupation: Religious Education Director/Consultant
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Crime Prevention
  • Family Services (Chair)
  • Finance
  • Finance: Finance State Government Division
  • Health Care
  • Health Care: Health Care and Family Services Finance Division
  • Rules and Administration

77th Legislative Session (1991-1992)

  Session Details
Body: Senate
District: 31
Elected: 11/6/1990
Residence: Austin
Term of Office: 1/8/1991 to 1/4/1993
Counties Represented: Freeborn, Mower
Occupation: Religious Education Director/Consultant
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Elections and Ethics
  • Employment
  • Energy and Public Utilities
  • Finance
  • Finance: Education Division
  • Finance: Health and Human Services Division
  • Health and Human Services
  • Health and Human Services: Health Care Access Division (Chair)

76th Legislative Session (1989-1990) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 31
Elected: 11/4/1986
Residence: Austin
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Freeborn, Mower
Occupation: Religious Education Director/Consultant
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Employment
  • Finance
  • Finance: Health and Human Services Division
  • Health and Human Services
  • Health and Human Services: Social Services and Government Administration (Chair)
  • Health and Human Services: Welfare Reform
  • Public Utilities and Energy
  • Public Utilities and Energy: Energy
  • Public Utilities and Energy: Utilities (Chair)

75th Legislative Session (1987-1988)

  Session Details
Body: Senate
District: 31
Elected: 11/4/1986
Residence: Austin
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Freeborn, Mower
Occupation: Religious Education Director, Ecumenical Resource Center/Consultant/Teacher and Workshop Leader
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Employment
  • Employment: Injured Workers' Compensation
  • Finance
  • Finance: Health and Human Services Division
  • Health and Human Services
  • Health and Human Services: Social Services and Government Administration (Chair)
  • Health and Human Services: Welfare Reform Division
  • Public Utilities and Energy
  • Public Utilities and Energy: Alternative Energy

74th Legislative Session (1985-1986)

  Session Details
Body: House
District: 31B
Elected: 11/6/1984
Residence: Austin
Term of Office: 1/8/1985 to 1/5/1987
Counties Represented: Freeborn, Mower
Occupation: Religious Education Consultant/Director
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Governmental Operations
  • Governmental Operations: Property Tax Study Commission
  • Health and Human Services
  • Health and Human Services: Health Care
  • Local and Urban Affairs
  • Local and Urban Affairs: Local Government Affairs

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: House
District: 31B
Elected: 11/2/1982
Residence: Austin
Term of Office: 1/4/1983 to 1/7/1985
Counties Represented: Freeborn, Mower
Occupation: Religious Education Consultant/Director
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Energy
  • Energy: Energy and Society
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • General Legislation and Veterans Affairs: Gaming Division
  • Regulated Industries
  • Regulated Industries: Beverage
Articles & Books About
"Pat Piper -- Austin (Obituary)." Rochester Post-Bulletin, February 3, 2016.

"Piper, Patricia Kathryn (Obituary)." Star Tribune, February 3, 2016.

Carlson, Heather J. "Remembering Pat Piper: 'She Was All Heart'." Rochester Post-Bulletin, February 3, 2016.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.