Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Redalen, Elton R.

House 1977-82 (District 35A); House 1983-91 (District 32B)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Fillmore, Mower, Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/??/1926
Birth Place: Fountain, Minnesota
Birth County: Fillmore
Birth Country: United States
Date of Death: 7/10/2009
Gender: Male
Religion: Lutheran
Other Names:
City of Residence (when first elected): Fountain
Occupation (when first elected): Dairy Farmer

EDUCATION

Lanesboro High School; Secondary;
University of Minnesota; Attended College;
Miami University, Oxford, Ohio; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Fountain, Minnesota (School Board, Chair); 19?? to 19??
Military: United States Navy (World War II, Officer, 2.5 years); 194? to 194?
State Agency: Minnesota Department of Agriculture (Commissioner, Appointed by Governor Arne Carlson); 01/1991 to 06/30/1995 [Appointed]
State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (Clerk Pro Tem, He was appointed so he could give his farewell speech at the House podium.); 01/08/1991 to 01/08/1991 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Joyce (she preceded him in death)
Children: Seven children: Sharon and Jane (daughters); Craig, Gary, Steven, Donald, and Jeffrey (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born on a farm near Fountain, Minnesota.

He died of cancer at the Chosen Valley Care Center in Chatfield, Minnesota. His funeral was held on July 15, 2009 at Root Prairie Lutheran Church in Fountain, Minnesota.

He was a member of Root Prairie Lutheran Church in Fountain, Minnesota.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1979-80.

Most recent term photo
Click to view

Map of Fountain
Fountain, MN
Total Days Served: 4762

SESSIONS SERVED

77th Legislative Session (1991-1992)

  Session Details
Body: House
District: 32B
Elected: 11/6/1990
Residence: Fountain
Term of Office: See Session Notes (unfinished term)
Counties Represented: Fillmore, Mower
Occupation: Dairy Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
Reason for unfinished term: Appointed to other office
Session Notes: He was reelected but resigned before ever serving in this term due to his appointment by Governor Arne Carlson as Commissioner of the Minnesota Department of Agriculture. He was appointed Clerk Pro Tem so he could give his farewell speech at the House podium.

76th Legislative Session (1989-1990)

  Session Details
Body: House
District: 32B
Elected: 11/8/1988
Residence: Fountain
Term of Office: 1/3/1989 to 1/7/1991
Counties Represented: Fillmore, Mower
Occupation: Dairy Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture Subcommittee: Agriculture Finance and Farm Programs
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources Subcommittee: Game and Fish
  • Labor-Management Relations
  • Labor-Management Relations Subcommittee: Unemployment Insurance and Workers' Compensation
  • Taxes
  • Taxes Subcommittee: Property Tax

75th Legislative Session (1987-1988)

  Session Details
Body: House
District: 32B
Elected: 11/4/1986
Residence: Fountain
Term of Office: 1/6/1987 to 1/2/1989
Counties Represented: Fillmore, Mower
Occupation: Dairy Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture Subcommittee: Agriculture Finance Division
  • Agriculture Subcommittee: Dairy and Livestock
  • Agriculture Subcommittee: Farm Programs and Policies
  • Agriculture Subcommittee: Soil and Water Conservation
  • General Legislation, Veterans Affairs and Gaming
  • General Legislation, Veterans Affairs and Gaming Subcommittee: Gaming
  • General Legislation, Veterans Affairs and Gaming Subcommittee: Veterans Affairs and Miscellaneous Legislation
  • Regulated Industries
  • Rules and Legislative Administration
  • Taxes
  • Taxes Subcommittee: Property Tax Division
Leadership Position: Assistant Minority Leader

74th Legislative Session (1985-1986)

  Session Details
Body: House
District: 32B
Elected: 11/6/1984
Residence: Fountain
Term of Office: 1/8/1985 to 1/5/1987
Counties Represented: Fillmore, Mower
Occupation: Dairy Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture Subcommittee: Agricultural Land Use
  • Agriculture Subcommittee: Rural Economy
  • Regulated Industries and Energy (Chair)
  • Regulated Industries and Energy Subcommittee: Energy
  • Regulated Industries and Energy Subcommittee: Gaming (Chair)
  • Regulated Industries and Energy Subcommittee: Utilities
  • Taxes
  • Taxes Subcommittee: Local Government Finance Division

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: House
District: 32B
Elected: 11/2/1982
Residence: Fountain
Term of Office: 1/4/1983 to 1/7/1985
Counties Represented: Fillmore, Mower
Occupation: Dairy Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • General Legislation and Veterans Affairs Subcommittee: Gaming Division
  • Regulated Industries
  • Regulated Industries Subcommittee: Beverage
  • Regulated Industries Subcommittee: Special Projects
  • Taxes
  • Taxes Subcommittee: Tax Laws Division
  • Taxes Subcommittee: Tax Laws Division: Property Tax System Subcommittee

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: House
District: 35A
Elected: 11/4/1980
Residence: Fountain
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Fillmore, Mower, Olmsted
Occupation: Dairy Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Commerce and Economic Development
  • Commerce and Economic Development Subcommittee: Consumer Affairs and Tourism
  • Regulated Industries
  • Taxes
  • Taxes Subcommittee: Tax Laws Division

71st Legislative Session (1979-1980)

  Session Details
Body: House
District: 35A
Elected: 11/7/1978
Residence: Fountain
Term of Office: 1/3/1979 to 1/5/1981
Counties Represented: Fillmore, Mower, Olmsted
Occupation: Dairy Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Education
  • Education Subcommittee: Higher Education Division
  • Energy and Utilities
  • Energy and Utilities Subcommittee: Utilities Regulation and Pricing
  • Transportation
  • Transportation Subcommittee: Safety and General Transportation

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 35A
Elected: 12/10/1977
Residence: Fountain
Term of Office: 12/19/1977 to 1/2/1979 (Special Election)
Counties Represented: Fillmore, Mower, Olmsted
Occupation: Dairy Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
Articles & Books About
McAuliffe, Bill. "Elton Redalen, State Legislator, Ag Official." Minneapolis Star Tribune, July 14, 2009, p. B6.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.