Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Staples, Emily Anne "Tuttle"

Senate 1977-80 (District 43)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/3/1929
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 1/13/2018
Gender: Female
Religion:
Other Names: Tuttle
Former Name: Mayer
City of Residence (when first elected): Plymouth
Occupation (when first elected): Home Manager/Community Volunteer

EDUCATION

Washburn High School, Minneapolis; Secondary;
University of Minnesota; B.A.; 1950
Harvard University, John F. Kennedy School of Government; M.P.A.; Public Administration, Bush Fellowship, 1981

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota Commission on the Economic Status of Women; 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota Historical Society (Board Member); 19?? to ?
State Board/Commission/Council: Minnesota Department of Corrections' Juvenile Justice Task Force; 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota Department of Corrections' Task Force on Women Offenders; 19?? to 19??
County Board/Commissioner: Hennepin County, Minnesota (Bicentennial Commission, Chair); 19?? to 19??
County Board/Commissioner: Hennepin County, Minnesota (Library Board); 19?? to 19??
County Board/Commissioner: Hennepin County, Minnesota (Board of Commissioners); 01/1993 to 01/1995 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Loring M. Staples, Jr (he was the Mayor of Plymouth, he died in 1988); Widow (after she left office); Gedney Tuttle (married on January 14, 1995)
Children: Four children: Mary, Thomas, Gregory, and Kathryn
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: health and welfare, energy, metro and urban affairs, economic development.

She had been a member of the Republican Party but switched to the Democratic-Farmer-Labor Party in 1973. (Minnesota History, Summer 2008, p. 67.)

She became the first female DFL senator elected to serve in the Minnesota State Senate.

She ran unsuccessfully as the Democratic-Farmer-Labor endosed candidate for the Minnesota House of Representatives in the 1974 election.

In 1980, she lost her bid for reelection to the Senate.

She ran unsuccessfuly for the Democratic-Farmer-Labor endorsement for Lieutenant Governor of Minnesota with Mike Hatch as Governor in the 1990 election.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

71st Legislative Session (1979-1980) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 43
Elected: 11/2/1976
Residence: Plymouth
Term of Office: 1/4/1977 to 1/5/1981
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Home Manager/Community Volunteer
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Employment
  • Employment: Economic Development (Chair)
  • Energy and Housing
  • Energy and Housing: Energy
  • Finance
  • Finance: Health, Welfare and Corrections
  • General Legislation and Administrative Rules
  • General Legislation and Administrative Rules: Arts (Chair)
  • Health, Welfare and Corrections
  • Joint Agriculture and Natural Resources/Health, Welfare and Corrections: Nutrition
  • Veterans' Affairs

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: Senate
District: 43
Elected: 11/2/1976
Residence: Plymouth
Term of Office: 1/4/1977 to 1/5/1981
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Home Manager/Community Volunteer
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Employment
  • Employment: Economic Development
  • Energy and Housing
  • Energy and Housing: Energy
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Health, Welfare and Corrections
Articles & Books About
"Tuttle (Staples), Emily Anne." Star Tribune, January 21, 2018.

Xiong, Chao. "Political Savvy, Perseverance, Warmth Added Up to Leadership." Star Tribune, January 21, 2018.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.