Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Williamson, Bruce D.

House 1975-78 (District 38A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/19/1947
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Bloomington
Occupation (when first elected): Credit Consultant

EDUCATION

Bloomington Lincoln High School; Secondary; Graduate, 1964
Macalester College, St. Paul, Minnesota; Attended College;
University of Minnesota; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Army Reserve (6 years); 19?? to 19??
State Legislative Staff: Minnesota Legislature (Legislative Assistant); 1969 to 1969

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 38A
Elected: 11/2/1976
Residence: Bloomington
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Legislator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Education
  • Labor-Management Relations
  • Local and Urban Affairs

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 38A
Elected: 11/5/1974
Residence: Bloomington
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Credit Consultant
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Financial Institutions and Insurance
  • Higher Education
  • Local and Urban Affairs
Session Notes: Bruce D. Williamson's margin of victory over David Cleary was only 66 votes so an automatic recount occurred. After the recount he was declared the winner.
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.