Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

McGinn, Michael G. "Mike"

Senate 2003-2006 (District 38)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/25/1947
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names: Mike
City of Residence (when first elected): Eagan
Occupation (when first elected): Consultant/Retired St. Paul Police Commander

EDUCATION

Cretin High School; Secondary;
University of St. Thomas; B.A.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: St. Paul, Minnesota (City Police Department, Retired as a Commander, 30 years); 19?? to ?
U.S. Executive Branch: United States Marshals Service, District of Minnesota (United States Marshal); 05/20/2008 to 2??? [Appointed]
State Board/Commission/Council: Minnesota Board of Public Defense (Chairman); 02/13/2013 to ? [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Lisa
Children: Four children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: crime prevention, transportation, public safety.

Religion provided by Politics in Minnesota the Directory, 2005-2006.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

84th Legislative Session (2005-2006) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 38
Elected: 11/5/2002
Residence: Eagan
Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
Counties Represented: Dakota
Occupation: Consultant/Retired St. Paul Police Commander
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2005 1st Sp.S. - Chief Author    2005 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Crime Prevention and Public Safety
  • Finance: Public Safety Budget Division
  • Finance: Transportation Budget Division
  • Taxes
  • Transportation
Session Notes: His margin of victory over Deanna Wiener was so close an automatic recount occurred. After the recount he was declared the winner by 25 votes.

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: Senate
District: 38
Elected: 11/5/2002
Residence: Eagan
Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
Counties Represented: Dakota
Occupation: Consultant/Retired St. Paul Police Commander
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Crime Prevention and Public Safety
  • Finance: Transportation Policy and Budget Division
  • Taxes
Session Notes: His margin of victory over Deanna Wiener was so close an automatic recount occurred. After the recount he was declared the winner by 25 votes.
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.