Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Powell, Duke

House 2003-2006 (District 40A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dakota, Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1955
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Burnsville
Occupation (when first elected): Paramedic

EDUCATION

Mankato State University; A.S.; Emergency Medical Care and Rescue

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Twin Cities Metropolitan Area, Minnesota (Paramedic); 1980 to ?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Julie
Children: Three children: Cody, Kaitlyn, and Casey
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by Politics in Minnesota the Directory, 2005-2006.

Total Days Served: 1423

SESSIONS SERVED

84th Legislative Session (2005-2006)

  Session Details
Body: House
District: 40A
Elected: 11/2/2004
Residence: Burnsville
Term of Office: 1/4/2005 to 1/2/2007
Counties Represented: Dakota, Scott
Occupation: Paramedic
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2005 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Commerce and Financial Institutions Minutes
  • Commerce and Financial Institutions: Tourism Division Minutes
  • Health Policy and Finance Minutes
  • Health Policy and Finance: Health Care Cost Containment Division Minutes
  • Regulated Industries Minutes

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: House
District: 40A
Elected: 2/3/2003
Residence: Burnsville
Term of Office: 2/10/2003 to 1/3/2005 (Special Election)
Counties Represented: Dakota, Scott
Occupation: Paramedic
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Health and Human Services Policy Minutes
  • Judiciary Policy and Finance Minutes
  • Regulated Industries Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2006 House Interview

Session Interview (Video) 2003 House Interview


Articles & Books About
Janovec, Patty. "A Tall Order: From Paramedic to Politician, Powell Fills Seat Formerly Represented by Two Top State Officials; Ken Wolf and Dan McElroy." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, April 04, 2003, p.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.