Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Opdahl, Ole I.

House 1903-06 (District 9)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Freeborn

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/5/1852
Birth Place: Tysnes
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: 5/24/1920
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Mansfield
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Mansfield, Minnesota (Held Various Town Offices); 1??? to 1???
School Board/Administration: Mansfield, Minnesota (Held Various School Offices); 1??? to 1???
County Board/Commissioner: Freeborn County, Minnesota (Board of County Commissioners, Member, 8 years); 1892 to 1900

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Widower when elected (his wife Bretha died in 1902)
Children: Thirteen children: Louis, Ingeborg (Belle), Guri, Iver, David, Anna, Martha, Nora, Olina (Lina), Oscar, Henry, Bretha, Albert
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Bud B. Nornes  - Great Grandson

GENERAL NOTES

He sailed from Bergen, Norway on May 9, 1864. He moved to Nunda Township, Minnesota in the spring of 1865.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 09
Elected: 11/8/1904
Residence: Mansfield
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Drainage
  • Grain and Warehouse
  • Legislative Expenses
  • State Public School (Chair)

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 09
Elected: 11/4/1902
Residence: Mansfield
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Drainage
  • Grain and Warehouse
  • Immigration
  • School for Defectives
No other information has been entered for this legislator.