Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Osmundson, Osmund

House 1872-73 (District 18)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1826
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1914
Gender: Male
Religion:
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Osmandson
City of Residence (when first elected): Northfield
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Rice County, Minnesota (County Commissioner); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing, the Minnesota Legislative Manual, 1873, and the Fifteenth Legislature of Minnesota: Biographical Sketches, 1873 list his last name as Osmundson. The Minnesota Legislative Manual, 1872 lists Osmandson.

The Fifteenth Legislature of Minnesota: Biographical Sketches, St. Paul: Press Printing Company, 1873 lists Wheeling as his city of residence. Toensing and the Minnesota Legislative Manual, 1873 list Northfield.

He came to the United States in 1850 and settled in Wisconsin. He moved to Rice County, Minnesota in 1856.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/5/1872
Residence: Northfield
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Indian Affairs (Chair)
  • Insurance

14th Legislative Session (1872)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/7/1871
Residence: Northfield
Term of Office: 1/2/1872 to 1/6/1873
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Indian Affairs
  • Insurance Companies