Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Congdon, Chester Adgate

House 1909-12 (District 51)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Cook, Lake, St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/12/1853
Birth Place: Rochester, New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 11/21/1916
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Duluth
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Syracuse University, New York; College Graduate; 1875

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Attorney: United States District Attorney, Minnesota; 1881 to ?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Clara Hesperia Bannister (married around 1881)
Children: Seven children, One adopted child: Walter Bannister, Edward Chester, Marjorie, Helen Clara, John (he died in infancy, 1893), Elisabeth Mannering, and Robert; Alfred Edward Bannister (Clara's nephew, adopted in 1898)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1879. He moved to Duluth, Minnesota in 1892.

Congdon served as the Minnesota representative to the Republican National Convention in 1916 (MNopedia).

Congdon built Duluth's Glensheen.



Map of Duluth
Duluth, MN
Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 51
Elected: 11/8/1910
Residence: Duluth
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: St. Louis
Occupation: None Listed
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Drainage
  • General Legislation
  • Judiciary
  • Public Lands
  • Reapportionment (Chair)
  • Rules and Joint Rules
  • Taxes and Tax Laws
  • Tri-County (Hennepin, Ramsey and St. Louis Counties)

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 51
Elected: 11/3/1908
Residence: Duluth
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: Cook, Lake, St. Louis
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Judiciary
  • Municipal Legislation
  • Public Health and Pure Food
  • Railroads
  • Taxes and Tax Laws