Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Wicker, George

House 1919-22 (District 5)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Dodge

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/17/1877
Birth Place: Wisconsin
Birth County: Clark
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1935 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Kasson
Occupation (when first elected): Retail Lumber Dealer

EDUCATION

St. Paul Public Schools; Elementary School;
St. Paul High Schools; Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States 3rd Regular Infantry, Company E (Spanish-American War, Fort Snelling; participated and wounded in the engagement with the Chippewa Indians at Leech Lake, Minnesota, October 5-6, 1898); 1898 to 1898
State Legislative Staff: Minnesota Senate (Committee on Taxes and Tax Laws Clerk); 1903 to 1906

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/2/1920
Residence: Kasson
Term of Office: 1/4/1921 to 1/1/1923
Counties Represented: Dodge
Occupation: Retail Lumber Dealer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Elections
  • Markets and Marketing
  • Military Affairs
  • Public Utilities
  • Taxes (Chair)

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/5/1918
Residence: Kasson
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: Dodge
Occupation: Retail Lumber Dealer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Education
  • Elections
  • Markets and Marketing
  • Military Affairs
  • Motor Vehicles
  • Taxes