Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Jackson, Henry

Territorial House 1849 (District 3)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/1/1811
Birth Place: Abingdon, Virginia
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1857
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Merchant, First One in St. Paul

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Texas (Patriot War); 1836 to 1837
Postmaster: St. Paul, Minnesota; 04/07/1846 to 07/04/1849

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Angelina Bivens (married in 1838, she was the sister of Parsons King Johnson's wife)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Parsons King Johnson  - Brother-in-Law
Frank B. Johnson  - Great Nephew

GENERAL NOTES

He moved to Galena, Illinois in 1840. He came to St. Paul, Minnesota in 1842. He moved to Mankato, Minnesota in 1852.

He was one of the founders of Mankato, Minnesota.

His party affiliation was taken from The History of Minnesota: from the French Explorations to the Present Time, 1873. In there it states that on October 20, 1849 the first Minnesota Democratic Party convention was held. He was listed as the Chair, Pro Tem.

Jackson County, Minnesota was named after him.

Total Days Served: 485

SESSIONS SERVED

1st Territorial Legislative Session (1849)

  Session Details
Body: Territorial House
District: 03
Elected: 8/1/1849
Residence: Saint Paul
Term of Office: 9/3/1849 to 12/31/1850
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Merchant, First One in St. Paul
Party: Democratic Party Notes: His party affiliation was taken from The History of Minnesota: from the French Explorations to the Present Time, 1873. In there it states that on October 20, 1849 the first Minnesota Democratic Party convention was held. He was listed as the Chair, Pro Tem.
Committees:
  • Elections
  • Militia (Chair)
No other information has been entered for this legislator.