Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Davison, Chester D. "C.D."

House 1868-69 (District 5)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1826 (uncertain)
Birth Place: New Hampshire
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1870 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.D.
Alternate Spelling of Last Name: Davidson
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his last name as Davidson. The Minnesota Legislative Manuals, 1868 and 1869 list Davison.

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

11th Legislative Session (1869)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/3/1868
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/5/1869 to 1/3/1870
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Merchant
Party: Republican Party Notes: He is referred to as a Republican in Minnesota in Three Centuries, Volume 3, p. 451; and the Minnesota Legislative Manuals, 1868 and 1869.
Committees:
Leadership Position: Speaker of the House

10th Legislative Session (1868)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/5/1867
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/7/1868 to 1/4/1869
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Merchant
Party: Republican Party Notes: He is referred to as a Republican in Minnesota in Three Centuries, Volume 3, p. 451; and the Minnesota Legislative Manuals, 1868 and 1869.
Committees:
  • Printing
  • Railroads (Chair)
No other information has been entered for this legislator.