Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Froshaug, Saxe J.

Senate 1911-14 (District 56)

Party when first elected:  Prohibition

Counties Served:  Big Stone, Swift

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/13/1867
Birth Place: Trogstad
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: 10/1/1916 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Benson
Occupation (when first elected): Physician

EDUCATION

Medical Degree; 1895

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: Swift County, Minnesota (County Physician); 1??? to 1???
County Government: Swift County, Minnesota (County Coroner); 1??? to 1???
Municipal Government: Benson, Minnesota (City Physician); 1??? to 1???
Municipal Board/Commission: Benson, Minnesota (City Board of Health, Chair); 1??? to 1???
School Board/Administration: Benson, Minnesota (Board of Education, Clerk, 4 years); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He settled in Minnesota in 1880.

Birth date, birth year, birth country and birth place provided by an email from a patron.

His father was veterinarian Johan Olsen Froshaug (John Froshaug in the United States) and his mother was Caroline Hansdatter. (Information provided by an email from a patron.)

He died in Swift County, Minnesota.

Family members report he died in 1914 or 1915. Minnesota Historical Society's Death Certificate Index reports that he died on October 1, 1916.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 56
Elected: 11/8/1910
Residence: Benson
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: Big Stone, Swift
Occupation: Physician
Party: Prohibition
Committees:
  • Charitable Institutions
  • Claims
  • Engrossment
  • Hospitals for the Insane
  • Public Health and Pure Food
  • State Fair and Agricultural Societies
  • Temperance

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: Senate
District: 56
Elected: 11/8/1910
Residence: Benson
Term of Office: 1/3/1911 to 1/4/1915
Counties Represented: Big Stone, Swift
Occupation: Physician
Party: Prohibition
Committees:
  • Census
  • Engrossment
  • Hospitals for Insane
  • Institutions for the Deaf, Dumb, Blind, Cripples and Inebriates
  • Libraries
  • Public Health and Pure Food
  • State Prison
  • State Public Schools
No other information has been entered for this legislator.