Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Hall, Osee Matson "O.M."

Senate 1885-86 (District 22)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/10/1847
Birth Place: Conneaut, Ohio
Birth County: Ashtabula
Birth Country: United States
Date of Death: 11/26/1914
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: O.M.
City of Residence (when first elected): Red Wing
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;
Hiram College, Ohio ; Attended College;
Williams College, Williamstown, Massachusetts; College Graduate; 1868
Studied Law; Admitted to the Bar

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Representative: 3rd Congressional District, Minnesota; 03/04/1891 to 03/03/1895 [Elected]
State Board/Commission/Council: Minnesota State Tax Commission; 1907 to 11/26/1914

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1869.

He served as a Democratic Party member of the United States Congress.

He was an unsuccessful candidate for reelection to the United States House of Representatives in 1894.

He died in St. Paul, Minnesota and was buried in Oakwood Cemetery in Red Wing, Minnesota.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

24th Legislative Session (1885-1886) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 22
Elected: 1/6/1885
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/6/1885 to 1/3/1887 (Special Election)
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Lawyer
Party: Not Available
Committees:
  • Insurance
  • Joint Taxes and Tax Laws
  • Judiciary
Session Notes: His official term start date is uncertain due to the special election. The date listed is the first day of the 1885 session. His election date is uncertain. The date used is the first day of the 1885 session. We assume there was a special election since it appears that he served out the second half of Martin Spencer Chandler's term.