Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Mayo, William Worrall "W.W."

Senate 1891-94 (District 14)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/31/1819
Birth Place: Eccles
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death: 3/6/1911
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: W.W.
City of Residence (when first elected): Rochester
Occupation (when first elected): Physician/Former Steamboat Operator/Former Publisher, Le Sueur Courier, 3 Months

EDUCATION

Manchester Schools, England; Attended College; Short Medical Studies in Manchester, Glasgow, and London, England
Indiana Medical College; Medical Degree; 16 Week Course; February 14, 1850
Missouri University, Medical Department; M.D.; 1853

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Le Sueur, Minnesota; 18?? to 1???
Municipal Mayor: Rochester, Minnesota (City Mayor); 18?? to 18??
U.S. Executive Branch: United States Census (Lake Superior/Duluth, Minnesota Region, Census Taker); 185? to 185?
Military: Minnesota Volunteers (United States Dakota Wars, New Ulm, Minnesota; Emergency Hospitals, Surgeon); 08/1862 to 186?
Military: Rochester, Minnesota (Draft Enrollment Board, Examining Surgeon, 1st District-Southern Half of Minnesota); 1863 to 186? [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Louise Abigail Wright (married in 1851)
Children: Five children: Gertrude, Phoebe, and Sarah (daughters); William James, and Charles Horace (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the United States in 1845. He moved to Minnesota in 1854. He moved to Le Sueur, Minnesota in 1856. He moved to Rochester, Minnesota in 1863. His family joined him there in January 1864.

He and his sons founded the Mayo Clinic in Rochester, Minnesota.

He was President of the Minnesota State Medical Society.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

28th Legislative Session (1893-1894) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 14
Elected: 11/4/1890
Residence: Rochester
Term of Office: 1/6/1891 to 1/7/1895
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Practicing Medicine and Surgery/Former Steamboat Operator/Former Publisher, Le Sueur Courier, 3 Months
Party: Democratic
Committees:
  • Education
  • Engrossment
  • Hospitals of Insane
  • Railroads
  • University and University Lands

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: Senate
District: 14
Elected: 11/4/1890
Residence: Rochester
Term of Office: 1/6/1891 to 1/7/1895
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Physician/Former Steamboat Operator/Former Publisher, Le Sueur Courier, 3 Months
Party: Democratic
Committees:
  • Education
  • Elections
  • Hospital of Insane (Chair)
  • Illuminating Oils
  • Judiciary
  • Public Lands
  • Railroads
  • University and University Lands
No other information has been entered for this legislator.