Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Miller, Clarence Benjamin

House 1907-08 (District 51)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Cook, Lake, St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/13/1872
Birth Place: Pine Island, Minnesota
Birth County: Goodhue
Birth Country: United States
Date of Death: 1/10/1922
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Duluth
Occupation (when first elected): Engaged in the Practice of Law

EDUCATION

Pine Island High School; Secondary;
Minneapolis Academy; Secondary;
University of Minnesota, Twin Cities; College Graduate; Minneapolis Campus, Academic Department, 1895
University of Minnesota, Law Department; Law Degree; 1900; Admitted to the Bar, 1900

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Rushford, Minnesota (Superintendent of Schools); 1895 to 1898
U.S. Representative: 8th Congressional District, Minnesota; 03/04/1909 to 03/03/1919 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was an unsuccessful candidate for reelection to the United States House of Representatives in 1918.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 51
Elected: 11/6/1906
Residence: Duluth
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Cook, Lake, St. Louis
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Insurance
  • Judiciary
  • Judiciary: Constitutional Law
  • Sleeping Car and Private Car Lines (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
  • University and University Lands