Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Shipstead, Henrik "Henrick"

House 1917-18 (District 47)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Pope

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/8/1881
Birth Place: Burbank, Minnesota
Birth County: Kandiyohi
Birth Country: United States
Date of Death: 6/26/1960
Gender: Male
Religion:
Other Names: Henrick
City of Residence (when first elected): Glenwood
Occupation (when first elected): Practicing Dentistry

EDUCATION

Minnesota Common Schools; Elementary School;
New London Public Schools; Secondary;
St. Cloud Normal School; Attended College;
Northwestern University, Illinois; College Graduate; Dentistry, 1902 or 1903

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: Glenwood, Minnesota (City Mayor); 1911 to 1913
U.S. Senator: Minnesota; 03/04/1923 to 01/03/1947 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was an unsuccessful candidate for the United States Congress in 1918.

He was an unsuccessful candidate for Governor of Minnesota in 1920.

He was first elected to the United States Senate as a Farmer-Laborite. In 1940 he was elected as a Republican.

He was an unsuccessful candidate for renomination to the United States Senate in 1946.

He was a member of the Farmer-Labor Party and later the Republican Party.

He died in Alexandria, Minnesota and was buried in Kinkead Cemetery.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

40th Legislative Session (1917-1918)

  Session Details
Body: House
District: 47
Elected: 11/7/1916
Residence: Glenwood
Term of Office: 1/2/1917 to 1/6/1919
Counties Represented: Pope
Occupation: Practicing Dentistry
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Public Health and Pure Food
  • Reapportionment
  • Reorganization of State Government
  • State Hospitals