Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Smith, George Ross

House 1903-04 (District 38)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/28/1864
Birth Place: Saint Cloud, Minnesota
Birth County: Stearns
Birth Country: United States
Date of Death: 11/7/1952
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

St. Cloud District Schools; Elementary School;
Lake View Academy, Sauk Centre, Minnesota; Secondary; Graduate, 1886
University of Minnesota, Law Department; Law Degree; Class President, 1893; Admitted to the Bar, 1893

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Hennepin County Probate Court, Minnesota; 1907 to 1913
U.S. Representative: 5th Congressional District, Minnesota; 03/04/1913 to 03/03/1917 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Mrs. F.J. Horan (married in January 9, 1895)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was an unsuccessful candidate for reelection to the United States House of Representatives in 1916.

"In politics he is a Republican..." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 471)

He was a member of the Delta Chi law fraternity.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 38
Elected: 11/4/1902
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Banks and Banking (Chair)
  • Corporations Other Than Municipal
  • General Legislation
  • Judiciary
  • Judiciary: Railroads
  • Judiciary: Taxes (Chair)
  • Municipal Legislation
  • Temperance Legislation