Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Tighe, Ambrose

House 1903-04 (District 36); House 1907-08 (District 36)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/8/1859
Birth Place: New York City (Brooklyn), New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 11/11/1928
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Lawyer/Former College Lecturer, Yale

EDUCATION

Adelphi Academy; Secondary;
Yale College; College Graduate; 1879
Yale University; M.A.; Roman History, 1891
Studied Law; Admitted to the Kentucky Bar, 1880

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: St. Paul, Minnesota (Charter Commission); 1899 to 1900
Municipal Attorney: St. Paul, Minnesota (City Attorney); 1920 to 1928 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Harriet F. Gotzian (married in June 1893)
Children: Three children: Laurence Gotzian, and Richard Lodge (sons); Katharine Gotzian (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Richard Lodge Tighe  - Son

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1885.

He was of Irish ancestry.

He was a member of the Phi Beta Kappa fraternity and the Skull and Bones secret society at Yale University.

He was one of the organizers of the St. Paul College of Law in 1900.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/6/1906
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Lawyer
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Board of Control
  • Elections (Chair)
  • Judiciary
  • Judiciary Subcommittee: Substantive Law (Chair)
  • Municipal Legislation
  • Public Buildings
  • Reapportionment
  • Taxes and Tax Laws

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/4/1902
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Lawyer/Former College Lecturer, Yale
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations (Chair)
  • Crimes and Punishments
  • Judiciary
  • Judiciary Subcommittee: Constitutional Law
  • Judiciary Subcommittee: Public Officers Other Than Judicial
  • Labor and Labor Legislation
  • Municipal Legislation
Articles & Books By
Tighe, Ambrose. The Development of the Roman Constitution. New York: American Book Company, 1886.