Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Lynch, Ann

Senate 2007-2010 (District 30)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Olmsted, Wabasha

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/27/1964
Birth Place: Cedar Rapids, Iowa
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Female
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Rochester
Occupation (when first elected): None Listed

EDUCATION

Cedar Rapids High School, Iowa; Secondary;
Hamline University; B.A.; Economics, 1987

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Legislative Staff: Iowa Legislature (High School Page); [Dates Unknown]
School Board/Administration: Rochester, Minnesota (School Board); 2002 to 12/2006 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Mike
Children: Two children: Eliza (daughter), Elliot (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: health care, education, transportation.

She was raised in Shueyville, Iowa. She moved to Rochester, Minnesota in 1987.

Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

86th Legislative Session (2009-2010) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 30
Elected: 11/7/2006
Residence: Rochester
Term of Office: 1/3/2007 to 1/3/2011
Counties Represented: Olmsted, Wabasha
Occupation: None Listed
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2010 2nd Sp.S. - Chief Author    2010 2nd Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Finance: Health and Human Services Budget Division
  • Finance: Higher Education Budget and Policy Division
  • Health, Housing and Family Security
  • Higher Education

85th Legislative Session (2007-2008)

  Session Details
Body: Senate
District: 30
Elected: 11/7/2006
Residence: Rochester
Term of Office: 1/3/2007 to 1/3/2011
Counties Represented: Olmsted, Wabasha
Occupation: None Listed
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2007 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment [She was a member in 2008 only.]
  • Education
  • Finance: Health and Human Services Budget Division
  • Finance: Higher Education Budget and Policy Division
  • Health, Housing and Family Security
  • Higher Education
Session Notes: She became a member of the Capital Investment Committee in 2008.
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.