Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Harrington, John M.

Senate 2011-2012 (District 67)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1956
Birth Place: Chicago, Illinois
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic, Zen Buddhism
Reported Minority: Black
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Teacher, Manager; Metropolitan State University/Former St. Paul Police Department Chief

EDUCATION

Dartmouth College, Hanover, New Hampshire; B.A.;
College of St. Thomas; M.A.; Master of Arts in Education - Public Safety, 1985

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: St. Paul, Minnesota (Police Department, Beat Cop; Police Chief, July 2004-June 2010); 1977 to 06/30/2010
State Board/Commission/Council: Metro Transit Police Chief (Metropolitan Council); 09/04/2012 to ?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Sarah Walker (Partner)
Children: Seven children: Mark, Amanda, Stephanie, Mike, Jessica, Jennifer, and John Benjamin
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: public safety, education, employment.

He (along with Rep. Rena Moran) were reported as "St. Paul's first black legislators." (Pioneer Press, January 5, 2011)

He attended St. Peter Claver Catholic Church in St. Paul, Minnesota and Clouds in Water Zen Center in St. Paul, Minnesota.

Religion provided by Politics in Minnesota, The Directory, 2011-2012.

Total Days Served: 609

SESSIONS SERVED

87th Legislative Session (2011-2012)

  Session Details
Body: Senate
District: 67
Elected: 11/2/2010
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/4/2011 to 9/3/2012 (unfinished term)
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Teacher, Manager; Metropolitan State University/Former St. Paul Police Department Chief
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education
  • Environment and Natural Resources
  • Judiciary and Public Safety
  • Local Government and Elections
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Redistricting
Reason for unfinished term: Appointed to other office
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.