Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Cwodzinski, Steve A.

Senate 2017-Present (District 48)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/8/1958
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Eden Prairie
Occupation (when first elected): Retired teacher

EDUCATION

University of Minnesota; M.A.; Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Patti
Children: Two children: John and Erica
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special legislative concerns: 21st century transportation systems, educational excellence, physical and mental health, environmental protection, and quality veteran services.

Total Days Served: 748

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 48
Elected: 11/8/2016
Residence: Eden Prairie
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Retired teacher
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • E-12 Finance and Policy
  • Environment and Natural Resources Policy and Legacy Finance
  • Veterans and Military Affairs Finance and Policy

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: Senate
District: 48
Elected: 11/8/2016
Residence: Eden Prairie
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Retired teacher
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • E-12 Policy
  • Environment and Natural Resources Policy and Legacy Finance
  • Veterans and Military Affairs Finance and Policy
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator