Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Eichorn, Justin

Senate 2017-Present (District 05)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Beltrami, Cass, Hubbard, Itasca

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/7/1984 (uncertain)
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Grand Rapids
Occupation (when first elected): Management

EDUCATION

Concordia University, St. Paul; B.A.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Grand Rapids, Minnesota (Housing and Redevelopment Authority); [Dates Unknown]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Brittany
Children: Four children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1020

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 05
Elected: 11/8/2016
Residence: Grand Rapids
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Beltrami, Cass, Hubbard, Itasca
Occupation: Entrepreneur/business management
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2019 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment
  • E-12 Finance and Policy
  • Environment and Natural Resources Finance
  • Family Care and Aging
  • Jobs and Economic Growth Finance and Policy

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: Senate
District: 05
Elected: 11/8/2016
Residence: Grand Rapids
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Beltrami, Cass, Hubbard, Itasca
Occupation: Management
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment
  • E-12 Finance
  • E-12 Policy
  • Environment and Natural Resources Finance
  • Environment and Natural Resources Policy and Legacy Finance
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator