Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Goggin, Michael P. "Mike"

Senate 2017-Present (District 21)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dodge, Goodhue, Wabasha, Winona

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/8/1963
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names: Mike
City of Residence (when first elected): Red Wing
Occupation (when first elected): Project Manager

EDUCATION

Red Wing High School; Secondary;
Gustavus Adolphus College; B.A.; Business Administration
University of Colorado, Denver; B.S.; Electrical Engineering

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Pam
Children: Two children: David and Dylan
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He is an electrical engineer.

Religion provided by his 2016 campaign website.

Total Days Served: 1016

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 11/8/2016
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Dodge, Goodhue, Wabasha, Winona
Occupation: Project manager
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2019 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Agriculture, Rural Development, and Housing Finance
  • Agriculture, Rural Development, and Housing Policy
  • Energy and Utilities Finance and Policy
  • Jobs and Economic Growth Finance and Policy
  • Veterans and Military Affairs Finance and Policy

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 11/8/2016
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Dodge, Goodhue, Wabasha, Winona
Occupation: Project Manager
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture, Rural Development, and Housing Finance
  • Agriculture, Rural Development, and Housing Policy
  • Energy and Utilities Finance and Policy
  • Jobs and Economic Growth Finance and Policy
  • Veterans and Military Affairs Finance and Policy
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator