Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Koran, Mark

Senate 2017-Present (District 32)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Chisago, Isanti

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/1/1964
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): North Branch
Occupation (when first elected): Senior Sales Manager

EDUCATION

Como High School; Secondary; 1982

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Lent Township (Planning Commission); [Dates Unknown]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Cindy
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 961

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 32
Elected: 11/8/2016
Residence: North Branch
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Chisago, Isanti
Occupation: Sales - Strategy Public Sector
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2019 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Commerce and Consumer Protection Finance and Policy
  • Environment and Natural Resources Policy and Legacy Finance
  • Family Care and Aging
  • State Government Finance and Policy and Elections

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: Senate
District: 32
Elected: 11/8/2016
Residence: North Branch
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Chisago, Isanti
Occupation: Senior Sales Manager
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Aging and Long-Term Care Policy
  • Commerce and Consumer Protection Finance and Policy
  • Environment and Natural Resources Policy and Legacy Finance
  • State Government Finance and Policy and Elections
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator