Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Little, Matt

Senate 2017-Present (District 58)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Dakota, Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/24/1984
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Lakeville
Occupation (when first elected): Attorney

EDUCATION

Parkview Elementary; Elementary School;
Rosemount High School; Secondary; 2003
University of Minnesota, Morris; B.A.; Political Science
University of Minnesota, Law School; J.D.; 2014

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Lakeville, Minnesota (City Council); 2010 to 2012 [Elected]
Municipal Mayor: Lakeville, Minnesota (City Mayor); 2012 to 2016 [Elected]
State Board/Commission/Council: Attorney General's Advisory Task Force on Lowering Pharmaceutical Drug Prices; 2019 to ?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Coco Qi (married in 2017)
Children: One daughter: Poppy Sai
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1019

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 58
Elected: 11/8/2016
Residence: Lakeville
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Dakota, Goodhue
Occupation: Attorney
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2019 1st Sp.S. - Chief Author    2019 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Jobs and Economic Growth Finance and Policy
  • Transportation Finance and Policy
  • Veterans and Military Affairs Finance and Policy

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: Senate
District: 58
Elected: 11/8/2016
Residence: Lakeville
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Dakota, Goodhue
Occupation: Attorney
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Jobs and Economic Growth Finance and Policy
  • Transportation Finance and Policy
  • Veterans and Military Affairs Finance and Policy
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator