Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Utke, Paul J.

Senate 2017-Present (District 02)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Becker, Beltrami, Clearwater, Hubbard, Lake of the Woods, Mahnomen, Otter Tail, Wadena

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/3/1956
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Park Rapids
Occupation (when first elected): Insurance Agent

EDUCATION

North Dakota State College of Science; College Graduate;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Park Rapids, Minnesota (City Council); [Dates Unknown] [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Nancy
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special legislative concerns: health care, taxes and regulations, transportation, workforce and training, education.

Total Days Served: 1020

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 02
Elected: 11/8/2016
Residence: Park Rapids
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Becker, Beltrami, Clearwater, Hubbard, Lake of the Woods, Mahnomen, Otter Tail, Wadena
Occupation: Insurance Agent
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2019 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Commerce and Consumer Protection Finance and Policy
  • Human Services Reform Finance and Policy
  • Jobs and Economic Growth Finance and Policy

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: Senate
District: 02
Elected: 11/8/2016
Residence: Park Rapids
Term of Office: 1/3/2017 to 1/5/2021
Counties Represented: Becker, Beltrami, Clearwater, Hubbard, Lake of the Woods, Mahnomen, Otter Tail, Wadena
Occupation: Insurance Agent
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Commerce and Consumer Protection Finance and Policy
  • E-12 Policy
  • Human Services Reform Finance and Policy
  • Jobs and Economic Growth Finance and Policy
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator